BLOZ10 – Substancje psychoaktywne

  • -

BLOZ10 – Substancje psychoaktywne

Category : Farmacja

Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe zapisy prawne ograniczające jednorazową sprzedaż leków zawierających substancje o działaniu psychoaktywnym. Podczas jednej transakcji będzie można wydać max. 720 mg pseudoefedryny, 240 mg kodeiny oraz 360 mg dekstrometorfanu.

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2189/1

W systemie KS-APTEKA dodano kontrolę i blokadę sprzedaży towarów przekraczających maksymalną ilość substancji psychoaktywnej. Aby blokada mogła zadziałać należy uzupełnić na kartach towarów leków informację o łącznej zawartości substancji psychoaktywnych w pełnych opakowaniach produktów. Oznacza to konieczność uzupełnienia danych dla wielu rekordów. Należy także pamiętać o uzupełnieniu ich przy każdym nowym produkcie pojawiającym się w aptece.

Aby ułatwić i przyspieszyć kontrolę sprzedaży leków z pseudoefedryną, kodeiną oraz dekstrometorfanem w ramach bazy BLOZ powstał nowy moduł „Psychoaktywne”, który zawiera dane o zawartości poszczególnych substancji w każdym pełnym opakowaniu produktu leczniczego dopuszczonego do sprzedaży bez recepty na polskim rynku. Zapewnia on kontrolę oraz blokuje sprzedaż, gdy wybrane przez farmaceutę produkty przekroczą dozwolone wartości, a co najważniejsze, dzięki codziennej aktualizacji daje pewność, że każdy, nawet nowy produkt zawierający którąkolwiek z wymienionych substancji zostanie skontrolowany podczas sprzedaży.